Ignorare comenzi Panglică
Salt la conținutul principal
Organizare

Conducere

Structură organizatorică şi organigramă

Legislaţia care reglementează organizarea instanţei

Programe şi strategii

Competenţa şi instanţele arondate

Hotărâri de colegiu


Conducere

Conducere

Preşedinte:
   judecător Aurelian-Marian Murgoci-Luca

Vicepreşedinte:
   post vacant

Grefier şef:
   Adriana Anghelina

Membrii Colegiului de conducere al instanţei :
   Preşedinte - judecător Aurelian-Marian Murgoci-Luca
    Membru - judecător Alexandra Magdaş
    Membru - judecător Ecaterina Carmen Apostoliceanu
    Membru - judecător Laura Cristina Moise


Structură organizatorică şi organigramă

Structura organizatorică a Judecătoriei Sectorului 5 Bucureşti şi atribuţiile compartimentelor din cadrul instanţei sunt prevăzute de următoarele legi:

Hot21_03-2017_87097.pdfHCSM nr. 1375/2015 - Regulamentul de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti
Legea-nr.-303_2004-privind-statutul-judecatorilor-si-procurorilor_2017-06-27.pdfLegea nr. 303/2004 - Privind statutul judecatorilor si procurorilor
Legea-nr.-304_2004-privind-organizarea-judiciara_2017-06-27.pdfLegea nr. 304/2004 - Privind organizarea judiciara
Legea-nr.-567_2004.pdfLegea nr. 567/2004

Purtator de cuvânt al Judecatoriei Sector 5 Bucuresti si Conducatorul Biroului de Informare si Relatii Publice - Preşedinte instanţă - judecator Murgoci-Luca Aurelian Marian. Date de contact: tel. 0754.014324.
 Locţiitor + Vicepreşedinte instanţîă - judecător Mădălina-Antoaneta Vlase

Grefier delegat– Aurelia Bottea
 Locţiitor - Cristina Speteanu


Legislaţia care reglementează organizarea instanţei

Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Regulamentul de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti din 17.12.2015, aprobat prin Hotărârea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 1375/2015.


Programe şi strategii


Competenţa şi instanţele arondate

MAGISTRATI:

SECŢIA CIVILĂ
• judecător Aurelian-Marian Murgoci-Luca – preşedintele instanţei
• judecător Alexandra Magdaş – preşedintele secţiei civile
• judecător Daniel Ciprian Agachi
• judecător Loredana Basamac
• judecător Oana Georgiana Bidiuţă
• judecător Georgiana Valentina Chiţu – concediu creştere copil
• judecător Adela Cîrstea
• judecător Iuliana Rodica Corcoveanu – judecător specializat minori şi familie
• judecător Cristina Sorana Dumitrescu
• judecător Fabiola Corina Finta
• judecător Adina Mariana Fleşer – concediu creştere copil
• judecător Lăcrimioara Nicoleta Florea – judecător specializat fond funciar
• judecător Rebeca Silvia Gârbia – judecător specializat minori şi familie
• judecător Elena Miruna Ghica – detaşată la Şcoala Naţională de Grefieri
• judecător Delia Cristina Grigore
• judecător Monica Maria Iga – judecător specializat fond funciar
• judecător Claudiu Alessandro Limona
• judecător Andreea Ioana Mihai - judecător stagiar
• judecător Laura Cristina Moise – judecător specializat minori şi familie
• judecător Ionuţ Alexandru Niculescu
• judecător Alexandra Raluca Pană
• judecător Elena Valentina Sorescu – judecător specializat minori şi familie
• judecător Daniela Delia Stoica
• judecător Andreea Simona Suciu
• judecător Elena Gina Vasilescu

SECŢIA PENALĂ
• judecător Ecaterina Carmen Apostoliceanu – preşedintele secţiei penale
• judecător Mihaela Camelia Andrei
• judecător Dana Ionela Grosu
• judecător Sergiu Ionuţ Ilina – delegat la Penitenciarul Rahova
• judecător George Cristian Păduraru – judecător de drepturi şi libertăţi
• judecător Liliana Dorina Răducu
• judecător Oana Stela Roşeanu
• judecător Oana Beatrice Simion
• judecător Mirela-Mădălina Ştirbu
• judecător Alina Victoria Trăilă – judecător de drepturi şi libertăţi
• judecător Anca Maria Vişinescu
• judecător Ionuţ Gabriel Vişinescu


PERSONAL AUXILIAR:
• grefier Adriana Anghelina - Grefier Sef

SECŢIA PENALĂ
• grefier Mihalache Neluţa – Grefier şef  Secţie Penala
• grefier Bădin Alina-  delegat la PNT Rahova
• grefier Cioaca Camelia
• grefier Chivu Ioana
• grefier Cuciureanu Roxana Andra
• grefier Dumitriu Andreea
• grefier Panţucu Mădălina
• grefier Stoian Valentina
• grefier Vasilescu Ionuţ-Vasilică – grefier temporar
• grefier Velicea Gabriela
• grefier Velicu Andreea – grefier temporar

SECŢIA CIVILĂ
• grefier Temerel Marius - Grefier şef Secţie Civila
• grefier Andrei Alina
• grefier Bardaş Carmen
• grefier Caloian Simona
• grefier Constantin Maria
• grefier Căruţaşiu Andra – concediu prenatal
• grefier Diaconu Loredana
• grefier Dobrilă Paula – concediu creştere copil
• grefier Donea Gabriela
• grefier Enache Georgeta – grefier temporar
• grefier Ene Monica
• grefier Gheorghe Florina
• grefier Ghiur Alina
• grefier Ionescu Ionela
• grefier Irimia Carmen – grefier temporar – concediu fără plată – 01.03-03.08.2018
• grefier Lăzărescu Raluca – grefier temporar
• grefier Licurici Oana Mădălina – concediu creştere copil
• grefier Lungu Cosmin
• grefier Mircioiu Diana – concediu fără plată 01.12.2017 – 01.12.2018
• grefier Neagu Ioana Steluţa – grefier temporar
• grefier Neamţu Alecsandra – detaşată la Şcoala Naţională de Grefieri
• grefier Orneaţă Alina
• grefier Pană Costina
• grefier Roşca Corina Adela
• grefier Soare Andreea
• grefier Speteanu Cristina
• grefier Stoica Florinela
• grefier Stancu Irina
• grefier Stoian Adriana
• grefier Tătaru Andreea
• grefier Ţecan Florina
• grefier Uncu Cornelia – concediu fără plată 01.09.2017 – 01.09.2018

ARHIVA PENALA
• grefier Vintilă Florica Gabriela

EXECUTARI PENALE
• grefier Bogheanu Gabriela Petruta
• grefier Siladi Maria

BIROU CITATII
• grefier Bocear Violeta
• grefier registrator Tudor Roxana

BIROU EXPEDITII
• grefier Bunea Daniela
• grefier Iancu Mihaela

ARHIVA CIVILA
• grefier arhivar Manoliu Vasilica - Grefier Arhivar-Sef
• grefier arhivar Amzaru Geanina
• grefier arhivar Bucă Elena
• grefier arhivar Grigore Daniela – delegat la Tribunalul Bucureşti
• grefier arhivar Iosifescu Gabriela
• grefier arhivar Neagu Theodora-Nicoleta

REGISTRATURA / JUDECATORUL DE SERVICIU
• grefier Stancu Laurentiu
• grefier Gheorghe Amona

REGISTRATURA / PRIMIRI ACTE / LEGALIZARI
• grefier registrator Atofanei Emilia
• grefier arhivar Olteanu Alina-Maria
• grefier Marcu Carmen

SERVICII AUXILIARE
• grefier responsabil Birou Inf. si Relatii cu Publicul – Bottea Aurelia
• grefier executari contraventionale / amenzi judiciare / ajutor public judiciar –  Ciobanu Virginia-Zoica
• grefier delegat la Birou persoane juridice si asociatii proprietari – Duţă Maria

APROD
• aprod -  Fieraru Irina

AGENŢI  PROCEDURALI
• Temerel Vasile - agent procedural
• Paszka Andreea - agent procedural – concediu creştere copil

• sofer Marian Dumitru
• sofer delegat la Judecătoria Cornetu – Floareş Constatin



Hotărâri de colegiu