Ignorare comenzi Panglică
Salt la conținutul principal
Organizare

Conducere

Structură organizatorică şi organigramă

Legislaţia care reglementează organizarea instanţei

Programe şi strategii

Competenţa şi instanţele arondate

Hotărâri de colegiu


Conducere

Preşedintele Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti - Judecător Iachim Cristina Nicoleta, etaj 1, cam. 327;
Vicepreşedintele Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti - Judecător Tudose Mihaela, etaj 1, cam. 318;
Preşedintele Secției I Civila - Judecător Dinescu Adrian Gabriel, parter, cam. 211;
Preşedintele Secției  a II a Civila - Judecător Draica Laura Maria, parter, cam. 214;
Preşedintele delegat al Secției Penale - Judecător Ivanciuc Sorin Vasile, etaj 1, cam. 318;

Grefier şef al Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti – Nineta Șerban, etaj 1, cam. 326;

Grefier şef Secție I Civilă – Dragomir Aurelia, parter, cam.216;

Grefier şef Secție a II a Civilă – Ionuț Ionașcu, etaj 1, cam.326;

Grefier şef Secție PenalăPopa Marinela, parter, cam.216
 
 
Colegiul de conducere al instanţei :
PREŞEDINTE- judecător IACHIM CRISTINA NICOLETA
MEMBRU-judecător BUNEA CĂTĂLIN
MEMBRU-judecător  GHICA ALEXANDRA NICOLETA
MEMBRU - judecator COBÎSCAN ALEXANDRU
MEMBRU - judecător STROESCU GEORGETA-ANCUŢA

 

Structură organizatorică şi organigramă


MAGISTRAŢI:
 

MAGISTRAŢII DIN CADRUL SECŢIEI I CIVILĂ A JUDECĂTORIEI SECTORULUI 1 BUCUREŞTI

 

Nr. crt.

Magistrat

Funcţia

1.       

IACHIM CRISTINA NICOLETA

Preşedinte instanţă

2.       

TUDOSE MIHAELA

Vicepreşedinte instanţă

3.       

AMBROZIE SILVIA

Judecător Secţia I Civilă

4.       

CONSTANTINESCU ANDREEA

Judecător Secţia I Civilă

5.       

DINESCU ADRIAN GABRIEL

Preşedinte Secţia I Civilă

6.       

GHICA ALEXANDRA NICOLETA

Judecător Secţia I Civilă

7.       

CIUREA (IUTIŞ) ANA MARIA

Judecător Secţia I Civilă

8.       

NĂSTASE ADRIAN

Judecător Secţia I Civilă

9.       

NEDEA CRISTINA

Judecător Secţia I Civilă

10.      

NEȚOIU ELENA ANDREEA

Judecător Secţia I Civilă

11.      

CREŢEANU OLIMPIEA

Judecător Secţia I Civilă

12.      

RADU BIANCA ELENA

Judecător Secţia I Civilă

13.      

ROTARU LIGIA

Judecător Secţia I Civilă

14.      

CRISTE MONICA

Judecător Secţia I Civilă

15.      

STANCU MARIUS

Judecător Secţia I Civilă

16.      

FĂTU LUCIANA

Judecător Secţia I Civilă

17.      

STOICA ANA MARIA

Judecător secţia civilă

18.      

MĂRGINEANU ANCA

Judecător Secţia I Civilă

19.      

SÎRBU (OPREA) BRÎNDUŞA ANDREEA

Judecător Secţia I Civilă

20.      

GAVRILĂ BOGDAN SEBASTIAN

Judecător Secţia I Civilă

21.      

ALEXE MARIAN CRISTIAN

Judecător Secţia I Civilă

22.      

BĂLUŢOIU ANDREEA CORINA

Judecător Secţia I Civilă

23.      

POPA IRINA

Judecător Secţia I Civilă

24.      

MATEI OANA MARIA

Judecător Secţia I Civilă

25.      

POPESCU MIRELA

Judecător Secţia I Civilă

26.      

UNGHIANU MIHAELA GEORGIANA

Judecător Secţia I Civilă

27.      

GULIN CĂTĂLINA MARIA

Judecător Secţia I Civilă

28.      

MĂRCULESCU ROXANA

Judecător Secţia I Civilă


29.      

BLÎNDU(ŢIRICĂ) LAURA ŞTEFANIA


Judecător Secţia I Civilă(concediu prenatal)

30.      


OPREA IOANA CRISTINA


Judecător secţia i civilă (concediu creştere copil)

31.      



 



































 



MAGISTRAŢII DIN CADRUL SECŢIEI A II-A CIVILĂ A JUDECĂTORIEI SECTORULUI 1 BUCUREŞTI

 

Nr. crt.

Magistrat

Funcţia

1.       

DRAICA LAURA MARIA

Preşedinte Secţia a II-a Civilă

2.       


BOLLA SABINA – IOANA

Judecător secţia a II a civilă

3.       


BUŞULESCU ANDREEA

Judecător secţia a II a civilă

4.       

COBÎSCAN ALEXANDRU

Judecător secţia a II a civilă

5.       


FOCŞA LAVINIA

Judecător secţia a II a civilă

6.       

GARABET LOREDANA

Judecător secţia a II a civilă

7.       


HUBERT IOANA

Judecător secţia a II a civilă

8.       

GRIGORESCU DAN-RĂZVAN

Judecător secţia a II a civilă

9.       

IFTINCA VOICU ANA-MARIA

Judecător secţia a II a civilă

10.      

CARASTOIAN IRINA

Judecător secţia a II a civilă

11.      

IORDACHE NORICA NICOLETA

Judecător secţia a II a civilă

12.      

STÎNGĂ CLAUDIA

Judecător secţia a II a civilă

13.      

VASILE IUSTIN TEODOR

Jecător secţia a II a civilă


14.      

ALECU DELIA ROXANA

Judecător secţia a II a civilă

15.      

TELESCU IULIANA

Judecător secţia a II  a civilă

16.      

ANDONE  ALINA MĂDĂLINA

Judecător secţia a II  a civilă

17.      

ONOFREI OANA

Judecător secţia a II a civilă

18.      

PĂDURARU DANA PETRINA

Judecător secţia a II a civilă

19.      

PĂTRAŞCU PAULA VASILICA

Judecător secţia a II a civilă

20.      

LĂSCONI ANDRA-MONICA

Judecător secţia a II a civilă

21.      

POP MONICA

Judecător secţia a II a civilă

22.      

GEORGESCU - ASHEMIMRY VIOLETA-ELENA

Judecător secţia a II a civilă

23.      

ROGOZ RAMONA OANA

Judecător secţia a II a civilă

24.      

SAVU ANA

Judecător secţia a II a civilă

25.      

PANAITESCU ALEGRIA CAMELIA

Judecător secţia a II a civilă

26.      


Stroescu Ancuţa

Judecător secţia a II a civilă

27.      

PRIPASU OCTAVIA

Judecător secţia a II a civilă

28.      

PETREA ALIN

Judecător STAGIAR  secţia a II a civilă

29.      

BELU CRISTINA

Judecător STAGIAR secţia a II a civilă

30.      



31.      

VASILE ROXANA IULIANA

Judecător secţia a II a civilă (Concediu creştere copil)


32.      

ENACHE ROXANA MIHAELA

Judecător secţia a II a civilă(concediu creştere copil)

33.      

BĂDULESCU MIHAELA ROXANA IOANA

Judecător secţia a II a civilă(concediu creştere copil)



34.      


Moise Luiza Ecaterina


 Judecător secţia civilă (concediu creştere copil)

35.      

PĂIUŞI CARMEN - MĂDĂLINA

  Judecător secţia civilă (concediu creştere copil)

36.      

PERIANU RALUCA

Judecător secţia a II a civilă (concediu creştere copil)

37.      



38.      




39.      



 































































MAGISTRAŢII DIN CADRUL SECŢIEI PENALE A JUDECĂTORIEI SECTORULUI 1 BUCUREŞTI




Nr. crt.

Magistrat

Funcţia

1.       

IVANCIUC SORIN VASILE

Preşedinte secţia penală

2.       

IVAN ENESCU ANDA

Judecător secţia penală

3.       

VOLINTIRU ALEXANDRU-NICOLAE

Judecător secţia penală

4.       

BUNEA CĂTĂLIN GABRIEL

Judecător secţia penală

5.       

IORGULESCU ANEMARI

Judecător secţia penală

6.       


ALBESCU ANDRADA

Judecător secţia penală

7.       


CHIRIŢĂ OANA VALERIA

Judecător secţia penală

8.       


STOICESCU MIHNEA VALENTIN

Judecător secţia penală

9.       

TIMOFTE IRINA

Judecător secţia penală


10.      

GHIŢĂ (GUIU) EDWINA GEORGIANA

Judecător secţia penală


11.      

DUMITRU CORINA

Judecător secţia penală


12.      

VERNEA ANDREEA

Judecător secţia penală

13.      



 








































PERSONALUL AUXILIAR




sectia I civila









Nr.crt..

Numele

Prenumele

Funcţia

compartimentul unde işi desfăşoara activitatea

1.

BOGDAN

SIMONA MĂRIOARA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

2.

BUCE

CĂTĂLINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

3.

BUDĂ-BĂLTĂŢEANU

LIVIU

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

(DEFRIŞARE)JS 1 - Secţia 1 civilă



BUJOR

MARIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

5.

BUŞILĂ

ALEXANDRA EMILIA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

6.

COVLEA

ADRIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

7.

DINICĂ

IOANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

8.

DOBROGEANU

VASILICA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

9.

DRAGOMIR

AURELIA

GREFIER SEF SECTIA 1 CIVILA

GREFIER SEF SECTIA 1 CIVILA

10.

DUDUIALĂ

MIHAELA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

11.

DUMITRU

ALINA MARILENA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

12.

GHEONEA

ANDRA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

13.

RADU

ALEXANDRA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă(concediu creştere copil)

14.

ILYEŞ

ANA MARIA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

15.

LEOPEA

SILVIA MĂDĂLINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

16.

MARINIDE

ALEXANDRA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă  

17.

MIHAI

MIRELA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

18.

PRENŢA

LAVINIA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

19.

RUSU

ANA CRISTINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

20.

RUSU

DANIELA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă(CAI DE ATAC)

21.

SAVU

ELENA ADRIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

22.

SIMION

ANIŞOARA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

23.

SIMIONESCU

MIRELA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

24.

ŞTEFAN

ELENA ISABELA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

Compartiment Registratură

25.

UDREA

GEORGIANA DORINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă(concediu crestere copil)

26.

VLAD

DANIELA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

27.

VOINA

ALICE ALEXANDRA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă

28.

VELEA

ALINA MARIA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment executări civile

29.

DRAGOMIR

LAURA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment REGISTRATURA

30.

TUDOR

VANI

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment REGISTRATURA

31.

SEMEN

TATIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment EXPEDITII

32.

DOBRIN

TATIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă COMPARTIMENTUL LEGALIZARI

33.

CIORBĂ

MĂRIOARA

APROD

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment arhivă

34.

GHEORGHE

DOINA

AGENT PROCEDURAL

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment arhivă

35.

TOMA

RODICA

GREFIER ARHIVAR

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment arhivă

36.

TUFAN

DORINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment arhivă

37.

UNGUREANU

ANDREEA ALEXANDRA

GREFIER ARHIVAR

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment arhivă(concediu creştere copil)

38.

VIŞESCU

MARIANA

GREFIER ARHIVAR-ŞEF

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment arhivă

39.





40.


41.

VÎRCESCU





IONESCU


DINU

TATIANA MINODORA




SIMONA


MARIA

GREFIER ARHIVAR





GREFIER


GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 1 civilă - Compartiment arhivă




JS 1 - Secţia 1 civilă


JS 1 - Secţia 1 civilă


 




sectia II a civila




Nr.crt..

Numele

Prenumele

Funcţia

compartimentul unde işi desfăşoara activitatea

1.

AGAVRILOAEI

MIRCEA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

2.

BADIU

IRINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

3.

BOGUŞ

OANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

4.

DÂRZU

RAMONA-IULIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

5.

CĂTĂNOIU

ANDREEA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

6.

FOSTEA
GABRIELA ALINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

7.

DUMITRAN

BEATRICE-GEORGIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

8.

COSTACHE

CRISTINA IULIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

9.

MARTINESCU

 SILVIU-MIHAIL

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

10.

STANCIU

VERONICA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ


JS 1 - Secţia 2 civilă

11.

DRAGOMIR

ANDRA MIHAELA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

12.

CHIRU

ADINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

13.

IONIŢĂ

LAURENŢIU CONSTANTIN

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

14.

IONAŞCU

IONUŢ VIRGIL

GREFIER ŞEF SECIA II A

JS 1 – Grefier Sef secţia a II a Civilă

15.

ROŞU

LUCICA MARIA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS1 – Secţia 2 civilă

16.

PISTRIŢU

MADALINA ELIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

17.

CIUNGU

OANA MĂDĂLINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă (CONCEDIU CRESTERE COPIL)

18.

MUSTĂŢEA

DANIELA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

19.

PANEA

VASILE

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

20.

PETRESCU

IRINA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

21.

PREDUŞEL

ELENA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

22.

RADU

GEORGETA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

23.

SIGMUND

CORINA NICOLETA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

24.

SIMION DANILEANU

LAURA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

25.

SLAVU

ADINA MARIA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă (concediu creştere copil)

26.

STAN

ELENA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă(CAI DE ATAC)

27.

TUDORACHE

ADRIANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă(concediu crestere copil)

28.

TĂMAŞ

ANDREEA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

(concediu creştere copil)

29.

TRAŞCĂ

DANIEL

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă

30.

ŢOROPOC

FLORICA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă - Compartimentul persoane juridice

31.

BIGA

ANDREEA NATALIA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă - Compartiment executări civile

32.

BUŞILĂ

RAZVAN

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă - Compartiment REGISTRATURA

33.

BUNEA

IOANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă(CONCEDIU CREŞTERE COPIL)

34.

PAVEL

IOANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă - Compartiment EXPEDITII

35.

BOGDAN

IOANA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă COMPARTIMENTUL LEGALIZARI

36.

ANDREI

ELENA

GREFIER DE ŞEDINŢĂ

JS 1 - Secţia 2 civilă - Compartiment arhivă

37.

MALCIU

MARGARETA

GREFIER ARHIVAR

JS 1 - Secţia 2 civilă - Compartiment arhivă

38.

MARANCEA

LUMINIŢA

GREFIER ARHIVAR

JS 1 - Secţia 2 civilă - Compartiment arhivă

39.

ŞINDRILARU

DUMITRU CRISTINEL

GREFIER ARHIVAR

JS 1 - Secţia 2 civilă - Compartiment arhivă

40.

ROMAN

ANDRA

GREFIER ARHIVAR

JS 1 - Secţia 2 civilă - Compartiment arhivă(conc.crest.copil)

41.




42.




PETROVICI




COJOCARIU




SÂNZIANA




ALEXANDRA




GREFIER DE ŞEDINŢĂ


GREFIER DE ŞEDINŢĂ


JS 1 - Secţia 2 civilă




JS 1 - Secţia 2 civilă(CONCEDIU CRESTERE COPIL)




 






SECŢIA PENALĂ

Nr. crt.

NUME

                     FUNCŢIA

1

POPA MARINELA

GREFIER ŞEF SECTIE PENALA

2

DIMITRIU CARMEN

GREFIER EX.PEN

3

GEORGESCU SABINA ANDREEA

GREFIER EX.PEN

4

CIOBANU

ALINA

GREFIER DE SEDINŢA

5

ROŞU MARIANA

GREFIER DE SEDINŢA (Compartiment Registratura)

6

SPĂTARIU

ROXANA

GREFIER DE SEDINŢA(concediu crestere copil)

7

ŢURCANU VASILE

GREFIER DE SEDINŢA

8

VOICU ALINA

GREFIER DE SEDINŢA

9

BACIU MARIA

GREFIER DE SEDINŢA

10

ŞTEFAN IOANA TEODORA

GREFIER DE SEDINŢA (detaşată la T.B.)

11

IANCU MARIANA

GREFIER DE SEDINŢA(detaşata la T.B.)

12

TROFIN  ADRIANA

GREFIER DE ŞEDINŢA

13

JURCĂU FLAVIA

GREFIER DE ŞEDINTA

14

15

PREDA MIRABELA

MĂNAC IONELA

GREFIER DE SEDINŢA

GREFIER DE SEDINŢA


16

SIMOIU RALUCA DIANA

GREFIER DE ŞEDINTA

17

MIHAILESCU ELENA

GREFIER ARHIVAR

18

ROTARU STELA

GREFIER ARHIVAR (detaşată la T.B.)

19



20



BELEZAN MANUELA



GRIGORE ŞTEFANIA RALUCA



AGENT PROCEDURAL(concediu crestere copil)


AGENT PROCEDURAL


 

 

Structura organizatorică a Judecătoriei Sector 1 Bucureşti şi atribuţiile compartimentelor din cadrul instanţei sunt prevăzute de următoarele legi:

HCSM nr. 1375/2015 - Regulamentul de Ordine Interioara al Instantelor Judecatoresti

Legea nr. 304/2004

Legea nr. 567/2004

Legea nr. 303/2004

 

 


Legislaţia care reglementează organizarea instanţei

-          Legea nr. 303 din 28 iunie 2004  *** Republicată privind statutul judecătorilor şi procurorilor

-          Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, republicată, cu modificările şi completările ulterioare

-          Regulamentul de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti din 17.12.2015 publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 970 din 28 decembrie 2015;

 

 


Programe şi strategii

...

Competenţa şi instanţele arondate

Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti este instanţa competentă din punct de vedere teritorial în ceea ce priveşte subdiviziunea administrativ-teritorială a Sectorului 1 Bucureşti, conform HG nr. 337/1993 pentru stabilirea circumscripţiilor judecătoriilor şi parchetelor de pe lângă judecătorii.

Broşură despre competenta instantelor


Hotărâri de colegiu

 

 ...